Cadastre INSPIREd! – ez a neve az
Európai Unió Kataszteri Állandó Bizottsága (PCC) és az EuroGeographics közös munkacsoportjának és projektjének. Fõ célja az INSPIRE irányelv II. es III. függelékének kutatása volt: vajon mennyiben érintik a katasztert ilyen fogalmak, mint pl. földfelszín-borítás, építmények és orthoképek. A projekt keretében vizsgálták e témákban a kataszteri információ jelentõségét és vonatkozásait, és hozzájárultak az INSPIRE adatspecifikációk továbbfejlesztéséhez.
A korábbi “A kataszteri parcella szerepe az INSPIRE-ban” címû WG-CPI projekt kiváló eredményeinek felhasználásával készített zárójelentés lett a legfõbb hivatkozási anyag a kataszteri parcellák INSPIRE-ban készülõ adatspecifikációjához.
A jelen projekt hasonló megközelítést alkalmazott a tagországokban végzett pótlólagos felméréssel, amely kiindulási anyagul szolgált, és a további INSPIRE-munkákban megerõsíti a kataszteri parcella mint alapvetõ elem szerepét mind a nemzeti, mind az Európai Téradat- Infrastruktúrában (ESDI).
Az INSPIRE II. és III. Függelékének elemzése azokra a témákra összpontosított, melyek részei a kataszternek, és/vagy azzal szorosan összefüggnek. Az azonosítás és a témák súlyozása a következõ sorrendet adta ki: Földfelszín-borítás (II. Függelék); Földhasználat (III. Függelék); Építmények (III. Függelék) és Orthoképek (II. Függelék).
Egy kérdõív segítségével a munkacsoport sikeres felmérést végzett a PCC és az EuroGeographics összes tagországában. Végeredményben 32 európai ország (beleértve a 26 EU-tagállamot) válaszolta meg a kérdéseket.
A
zárójelentés teljes változata angolul pdf formátumban itt olvasható.
A PCC és az EuroGeographics tagjaiból alakult egyesített kataszteri és ingatlan-nyilvántartási munkacsoport (Knowledge Exchange Network on Cadastre and Land Registry = C&LR KEN) - amelynek vezetõje Julius Ernst, az Osztrák Mérési és Földmérési Szövetségi Hivatal (BEV) Felülvizsgálati Részlegének igazgató-helyettese - felhasználta a lehetõséget, hogy az INSPIRE II. és III. függelékeinek kataszterrel kapcsolatos meghatározásait pontosítsa.
A projekt célja az volt, hogy hozzájáruljunk az INSPIREData adatspecifikációinak elkészítéséhez és tökéletesítéséhez, valamint az, hogy a tagok hasznára már egy korai szakaszban bekapcsolódjunk a további munkafolyamatokba.